„Dźwięk śpiewającej misy dotyka duszy, wprowadza ją w wibracje. Dźwięk usuwa napięcie, mobilizuje siły samoleczenia, uwalnia kreatywną energię.” 

– Peter Hess

W naszej ofercie znajdziecie nową usługę – masaż misami dźwiękowymi. Jest to unikatowe doświadczenie zarówno dla ciała, duszy i umysłu. Zapraszam Cię serdecznie do skorzystania z naszego masażu.

Czym jest dźwiękoterapia?

Dźwiękoterapia to nowoczesna metoda, zakorzeniona jednak w starożytnej wiedzy o pozytywnych skutkach wibracji dźwięku na człowieka. Warto zacząć od przybliżenia tego jak jest zbudowana istota ludzka. Otóż ciało fizyczne jest najgęstszą formą przejawienia, ale bynajmniej nie jedyną, są też formy subtelniejsze, energetyczne. Na przestrzeni dziejów ludzie z różnych kultur opisywali te struktury istoty ludzkiej według swojego zrozumienia. W jodze dla przykładu, jest pewna koncepcja, wywodząca się nauk wedyjskich, a konkretnie z „Upaniszd” (starożytne pisma pochodzące sprzed 3000 lat) – Pańćakośa. Jest to koncepcja tzw. pięciu kosz czy też powłok z których zbudowana jest istota. Można sobie to w przystępny sposób zobrazować jako tzw. matrioszkę – rosyjską laleczkę. Po jej otwarciu w środku znajdziesz kolejną laleczkę i kolejną, jedna zawiera się w drugiej. W samym środku laleczki jest usytuowana Annamaya Kośa – ciało fizyczne. Jego optymalny stan jest zależny od pożywienia, wody oraz środowiska, w którym się znajduje. Ta przestrzeń jest zbudowana z pięciu elementów – ziemi, wody, ognia, powietrza oraz eteru. Kolejną laleczką/ powłoką, w której zawiera się ciało fizyczne jest Pranamaya Kośa – ciało energetyczne, przestrzeń energii witalnej – prany. Ta warstwa jest inaczej zwana biopolem lub aurą i znajdują się w niej centra energetyczne (czakry) oraz ścieżki, którymi płynie energia. Te strumienie energii w jodze zwane są Nadi, natomiast w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej- Meridiany. W momencie gdy ciało energetyczne jest w stanie równowagi, a prana cyrkuluje w swobodny, niezakłócony sposób, człowiek jest w stanie optymalnego zdrowia. Kolejną warstwą, zawierającą w sobie dwie poprzednie jest Manomaya Kośa – ciało mentalne. Jest to sfera naszych wzorców myślowych, wyobrażeń, wizji oraz marzeń. Tutaj swoją siedzibę ma Ahamkara – ludzkie ego. Kolejną jeszcze subtelniejszą warstwą jest Vijnanamaya Kośa – intelekt, mądrość, umysł wyższy lub też wyższe JA. Ostatnią laleczką w naszych rozważaniach jest Anandamaya Kosa – ciało błogości. Najbardziej subtelna warstwa – przestrzeń błogostanu, wewnętrznej ciszy i głębokiego szczęścia.

Współczesna dzwiękoterapia jest zakorzeniona w tych starożytnych koncepcjach, jednak poparta jest również współczesnymi badaniami naukowymi. Szereg takich badań przeprowadziła dr Barbara Hero, w Lambdoma Institute. Ta Pani udowodniła, iż organy wewnętrzne człowieka oraz centra energetyczne mają swoje konkretne wzorcowe częstotliwości zdrowia. Aby człowiek mógł cieszyć się równowagą i harmonią wewnętrzną potrzeba dostroić się do tych częstotliwości. W momencie gdy fala dźwiękowa przechodzi przez tkanki, wprowadza je w wibracje, które potrafią wzmacniać komórki organizmu oraz uruchamiać głębokie procesy regeneracyjne. Dzieje się tak, gdyż nasze ciała są zbudowane w większości z wody, która z kolei bardzo dobrze przenosi fale dźwiękowe. Liczne badania nad niezwykłymi właściwościami wody przeprowadził słynny japoński badacz Masaru Emoto. Badania Emoto oparte na krystalizowaniu (zamrażaniu) wody, wykazały iż ma ona zdolność do magazynowania uczuć i stanów świadomości. Zbadany został wpływ dźwięków i muzyki na struktury wody. Okazało się, że harmonijna, spokojna muzyka tworzy uporządkowane kształty. Natomiast tzw. ciężka muzyka typu heavy metal, formuje krople wody w chaotyczne kształty. Skoro nasze ciała są w większości wodą, jasnym jest że za pomocą dźwięku możemy w określony sposób wpływać na komórki. Dźwięk przekazuje informacje, która niemal błyskawicznie rozchodzi się po całym ciele.

Podwaliny współczesnego masażu za pomocą mis dźwiękowych stworzył niemieckiego inżynier Peter Hess, który intensywnie badał wpływ dźwięku na ludzi. Bazując na swoich wielorakich doświadczeniach, zwłaszcza w Nepalu i Tybecie, rozpoczął pracę z metalowymi misami w 1984 roku. Jego metoda masażu dźwiękiem opiera się na zestawionych badaniach i eksperymentach ukazujących wpływ tradycyjnej muzyki na ludzki umysł i ciało. W swojej wieloletniej praktyce Peter Hess zaadaptował tę wiedzę dla kultur zachodnich – efektem jest oryginalna metoda masażu dźwiękowego.

Dla kogo masaż dźwiękiem?

Masaż dźwiękiem jest metodą, która służy przede wszystkim do wprowadzenia człowieka w stan głębokiego relaksu, a co za ty idzie uruchomienia procesów regeneracyjnych. Umiejętność oddania się relaksowi jest kluczowa w doświadczaniu zdrowia, dlatego sesje relaksacyjne mogą pomóc ludziom doprowadzić ciało, umysł i ducha do stanu harmonii. Masaż dźwiękiem, działając odprężająco i uśmierzająco, wspomaga leczenie takich dolegliwości jak: uszkodzony dysk, problemy z metabolizmem, trawieniem, sercem, bóle stawów i złe krążenie, bezsenność, przewlekły stres a także wiele innych problemów zdrowotnych.

 

Jak wygląda sesja masażu dźwiękiem?

Masowana osoba powinna być ubrana w lekki, wygodny strój. Podczas masażu jest ułożona w wygodnej pozycji leżącej, przykryta kocykiem dla zwiększenia komfortu. Misy dźwiękowe są układane na ciele w różnych układach. Masowane jest całe ciało: stopy, dłonie, brzuch, klatka piersiowa, plecy. Oprócz odczuwalnych w ciele wibracji, występują miłe dla ucha doświadczenia dźwiękowe, które w łagodny sposób wprowadzają umysł w stan głębokiego relaksu i odprężenia. Sesja trwa 1 godzinę.